Jaki czujnik wybrać do domu/firmy

czujnik

JAKI CZUJNIK WYBRAĆ?

WŁAŚCIWY DETEKTOR NA WŁAŚCIWYM MIEJSCU

Współczesna rzeczywistość obfituje w szeroką gamę udogodnień – samochody, gazowe ogrzewanie, elektryczne maszyny, urządzenia AGD. Doceniając ich zalety, należy również zwrócić uwagę na zagrożenia – większość sprzętów stanowi potencjalne źródło czadu, pożaru lub wycieku gazu. Jaki czujnik wybrać, aby zapewnić najlepszą ochronę w domu i w zakładzie pracy?

 

CZUJNIK CZADU

OCHRONA PRZED TLENKIEM WĘGLA

Tlenek węgla (czad) powstaje w sytuacji niedoboru tlenu przy spalaniu różnego rodzaju paliwa (gazu, węgla czy drewna), z powodu niesprawnych instalacji, zablokowanych kanałów wentylacyjnych i zbyt szczelnie zamkniętych pomieszczeń. Brak smaku, zapachu i koloru powoduje, że często o jego obecności można dowiedzieć się dopiero po pojawieniu się objawów zatrucia, prowadzących nawet do zgonu.

Poza prewencyjną kontrolą wszystkich firmowych i domowych instalacji najłatwiejszą i najskuteczniejszą metodą uniknięcia zagrożenia jest instalacja czujnika czadu. Detektor tlenku węgla kontroluje stężenie trującego gazu za pomocą specjalnych elektrod, wchodzących z nim w reakcję chemiczną.

Warto zwrócić uwagę, aby profesjonalny czujnik czadu posiadał:

 • dodatkowy (poza chemicznym) system kontroli – np. temperatury

 • wielokanałowy system ostrzegania – dźwiękowy oraz świetlny

 • samodzielne niezależne zasilanie

 • system ostrzegania o niskim poziomie zasilania

 • ogólnoświatowe atesty – przede wszystkim normy PN-EN50291-1:2010.

 

CZUJNIK GAZU

WARTY ZAUFANIA BARDZIEJ, NIŻ LUDZKIE ZMYSŁY

Powszechnie wykorzystywany gaz propan-butan (LPG) czy koksowniczy mogą być równie niebezpieczne, jak czad – wysokie stężenie grozi zarówno zatruciem organizmu, jak i wybuchem. Detektory gazu, wykorzystując zasadę oporności elektrycznej, kontrolują stężenie danej substancji w powietrzu. Czujnik gazu powinien spełnić takie same standardy, jak detektor czadu, poszerzone o:

 • czujniki montowane zarówno u szczytu pomieszczenia dla gazu ziemnego, jak i przy podłożu dla propan-butanu (LPG)

 • możliwość zainstalowania syreny na innym niż czujka poziomie – np. dla kotłowni, znajdujących się w piwnicach.

 

CZUJNIK DYMU

PODSTAWOWA OCHRONA PRZECIWPOŻAROWA

Mimo że dym i ogień są stosunkowo łatwo wykrywane przez człowieka, właściwie dobrany czujnik dymu zapewnia dużo większą ochronę niż ludzkie zmysły. Profesjonalne detektory dymu wykorzystują do jego wykrywania mechanizmy:

 • optyczny – skanowanie promieniami podczerwieni ulegającymi rozproszeniu w dymie

 • termiczny – skanowanie ciepłoty powietrza

 • jonizacyjny – skanowanie tempa poruszania się jonów, zwalniających w wyniku obciążenia mikrocząsteczkami powstającymi przy spalaniu.

Detektor dymu musi posiadać – tak jak poprzednie czujniki – wielokanałową możliwość ostrzegania oraz pewne, niezależne źródło zasilania.

 

CZUJNIK WIELOFUNKCYJNY

KOMPLEKSOWA OCHRONA

Specjalistyczne firmy produkujące zabezpieczenia oferują czujniki wielofunkcyjne. Urządzenia łączą w sobie najczęściej funkcje:

 • dwa w jednym – detektor czadu i gazu

 • trzy w jednym – detektor czadu, gazu i dymu.

Kompleksowe rozwiązanie jest dobrym pomysłem w miejscach, gdzie zgromadzone są wszystkie źródła zagrożeń. Czujnik gazu, dymu i czadu w jednym sprawdzi się równie dobrze jak osobne czujki, pod warunkiem spełnienia wymaganych norm.

 

Czy Twoja firma jest bezpieczna? Sprawdź, jaka gaśnica zapewni najlepszą ochronę Twoim pracownikom!

Aktualności

Warto wiedzieć

 • Szkolenia BHP - co powinieneś wiedzieć jako właściciel firmy

  Troska o bezpieczeństwo i higienę pracy zatrudnianych osób to jeden z podstawowych obowiązków pracodawcy. Właśnie dlatego przepisy prawa pracy nakładają na właścicieli firm obowiązek organizowania szkoleń BHP dla pracowników.

 • Pierwsza pomoc przedlekarska

  Zgodnie z oficjalnymi danymi, udzielenie pierwszej pomocy przedmedycznej osobie z nagłym zatrzymaniem akcji serca do momentu przybycia ratowników medycznych sprawia, że szanse na przeżycie zwiększają się nawet o 75% w porównaniu do braku pomocy. Dlatego znajomość zasad pierwszej pomocy przedlekarskiej ma kolosalne znaczenie.

 • Jaki czujnik wybrać do domu/firmy

  Współczesna rzeczywistość obfituje w szeroką gamę udogodnień – samochody, gazowe ogrzewanie, elektryczne maszyny, urządzenia AGD. Doceniając ich zalety, należy również zwrócić uwagę na zagrożenia – większość sprzętów stanowi potencjalne źródło czadu, pożaru lub wycieku gazu. Jaki czujnik wybrać, aby zapewnić najlepszą ochronę w domu i w zakładzie pracy?

 • Podstawowe zasady ewakuacji z budynku zagrożonego pożarem.

  Kiedy w budynku wybucha pożar, trzeba działać szybko i zdecydowanie. W takiej sytuacji nietrudno o nerwowe zachowanie oraz wybuch paniki, które łatwo mogą doprowadzić do tragedii.

 • Gaśnica w biurze. Jaka, gdzie i dla kogo.

  Pożar to zjawisko, które wymaga szybkiej reakcji i sprawnego działania. Podstawowym narzędziem do walki z ogniem są gaśnice przeciwpożarowe. Właśnie dlatego przepisy prawa nakładają na właścicieli firm obowiązek wyposażenia zakładu pracy w odpowiednie środki gaśnicze.

Nasi klienci: