osuszanie budynków w Warszawa co warto wiedzieć

Redakcja - 2023-12-20 06:47 | Czas czytania: 1:19 | Odsłon: 105

Kiedy woda gruntowa zaczyna wsiąkać w struktury budowlane, powstaje wilgoć i w dalszej konsekwencji grzyb na ścianach. Konieczne w tej sytuacji staje się osuszanie budynków.

osuszanie budynków w Warszawa co warto wiedzieć

Warto zwrócić uwagę na typowe objawy zawilgocenia ścian, aby podjąć odpowiednie działania zanim sytuacja stanie się naprawdę dramatyczna. Do takich objawów należą przede wszystkim zżółknięte fragmenty ściany, które przypominają linię przepływu, gdzie woda często powoduje wybrzuszenie powierzchni. Niekiedy pojawiają się tak zwane sole, czyli puszysty osad, który obecna w strukturze ściany woda wypłukuje ze środka na zewnątrz. Oczywiście, przy długotrwałym utrzymywaniu się tego stany na ścianach pojawia się również pleśń. Są to wszystko objawy, przy których definitywnie konieczne jest .

Kiedy budynek jest dopiero stawiany, wykonawcy prac budowlanych zazwyczaj układają pomiędzy ścianami arkusze izolacyjne, które mają zapobiegać przedostawaniu się wilgoci do wnętrza budynku i sprawić, by osuszanie budynków nie stało się regularnym problemem. Są to jednak prace, do których wykonania potrzebna jest specjalistyczna firma, dysponująca odpowiednią wiedzą i sprzętem do ich przeprowadzenia. Istnieją jednak sposoby na poradzenie sobie z uszczelnieniem ścian na własną rękę w sytuacjach, które nie są jeszcze tak naglące.

Jedną z takich metod są specjalne wodoodporne chemikalia w postaci żelów czy past, które można wstrzykiwać bezpośrednio do ściany. Preparat działa jak uszczelniacz, wypełniając wolne miejsca i skutecznie uniemożliwiając przedostawanie się wody do wewnątrz struktury.

Jeżeli ściana zbudowana jest z cegły, kamienia albo pustaków, podobny efekt można uzyskać stosując tak zwaną iniekcję krystaliczną, a więc wstrzykując do muru mieszankę soli, której zadaniem jest zablokowanie występujących w murze porów.

    Te metody mają jednak charakter zapobiegawczy bardziej niż reakcyjny. Jeżeli wilgoć już dostała się do ścian, jedną z najskuteczniejszych metod zwalczenia jej, dostępnych dla indywidualnych użytkowników jest osuszanie budynków elektroosmozą. Do tego celu wykorzystuje się specjalne osuszacze, które wprowadzają wewnątrz ściany napięcie o niskiej częstotliwości, które sprawia, że znajdująca się w strukturze woda cofa się do gruntu. Jest to metoda bardzo przystępna, zwłaszcza że koszt esklopatacji takiego osuszacza nie jest wysoki. Urządzenie takie montowane jest na stałe, tak aby przez cały czas kontrolowało poziom suchości wewnątrz struktury materiału budowlanego.

    Jeżeli korzysta się z innej metody niż osuszacz, należy pamiętać o wykonaniu izolacji poziomej.